szerző:
Tossenberger Adél
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc szerint sikerült a jó ízlés határain belül maradnia a miskolci avasi lakótelepen tett kiruccanása során, mikor is három napra beköltözött egy ottani családhoz. A remélt zajos sajtóvisszhang nem maradt el, kérdés azonban, mennyire turbózhatja fel a Demokratikus Koalíció esélyeit egy ilyen fogás, és valóban sikerült-e azokon a bizonyos határokon belül maradni. Politológusokat kérdeztünk.

„Amikor felvetődött, hogy fogadjuk-e el azt a meghívást, amit kaptunk, akkor az egyetlen ellenérv ez volt: hogy hogy a csudába lehet azt elfogadtatni, hogy nem egy szimpla médiahekkről van szó, hogy tényleg, milyen jópofa dolog, hogy idejön ez, ne szórakozzon már velünk, zsír gazdag, és megjátssza a prolit. Részben jó ízlés kérdése, hogy az ember így csinálja-e vagy sem, szerintem sikerült benne maradni a dologban” – mondta a hvg.hu-nak Gyurcsány Ferenc arra a kérdésre, nem érzi-e álságosnak Miskolcra utazni egy budai villából, és beköltözni egy panellakásba.

Gyurcsányék akciója nem az első efféle próbálkozás magyar politikusoktól: Orbán Viktor előszeretettel vág disznót, tölt kolbászt és pálinkázik vidéken, illetve borotválkozik a benzinkúton, Bokros Lajos Hajdú Péter Frizbijében pörgött a ledér táncoslányokkal, Schmitt Pál pedig a Volt Fesztiválon csocsózott tavaly nyáron. Kérdés, az ilyen emberközelinek szánt megnyilvánulások használnak- vagy ártanak-e a politikus megítélésének.

Mintha kalandtúrára mentek volna

Minden Gyurcsány avasi akciójához hasonló fogás kétélű fegyver: éppúgy lehet hatásos, mint lehet ellenhatása – mondta a hvg.hu-nak Krekó Péter politológus, aki szerint a mostani próbálkozás is ellentmondásos. A Demokratikus Koalíció (DK) rosszul kommunikált egy nem rossz ötletet, azt üzenték ugyanis, hogy az akció arról szól, megnézik hogyan élnek a helyiek, a szegény emberek Avason, mintha valami kalandtúrára indultak volna, így ebből sokan viccet csináltak – magyarázta Krekó.

„Ehelyett azt kellett volna hangsúlyossá tenni, hogy ez nem egy akció, nem a szokásos bulvárpolitizálás, hanem a DK egy új, alulról építkező párt és ez az egész ennek a folyamatnak a része. Mert egyébként az akció tágabb politikai kontextusa valóban ez, még ha sokan ezt nem is veszik észre: minden ellenzéki párt és mozgalom ezt próbálja most csinálni (a Milla, a szervezeti építkezésbe kezdett Szolidaritás, de erről szólt Kaufer Virág lemondása is az LMP-frakcióban) kiürültek, hiteltelenné váltak ugyanis a politizálás hagyományos színterei” – fejtette ki a politológus.

Ezzel együtt a szakember egyáltalán nem tartja meglepőnek az akciót, hiszen – ahogy fogalmazott - a politikus korábban is jól kihasználta a bulvármédia felületeit és egyes esetekben hatékonyan élt nem szokványos eszközökkel (például a táncolós videó esetében). Legutóbb a VIII. kerületben vett részt egy disznóvágáson, de Majka legújabb talk show-jába is elfogadta a meghívást.

Figyelemfelkeltésre jó volt

Van arra példa, hogy az atipikus fogásoknak hatása legyen, de ezt nem lehet előre kiszámolni, a nagy érdeklődést pedig nem szabad automatikusan összekeverni a sikerrel – magyarázta Krekó. A politológus szerint az időközi önkormányzati választás előtt egyértelmű, hogy a DK fel akarta hívni magára a figyelmet, és azt próbálta kommunikálni, hogy tisztában van a helyiek problémáival. A figyelemfelkeltésre ez az akció Krekó szerint mindenképpen alkalmas volt.

Emellett az ellenzéken belüli versengésben is szeretnének megkerülhetetlenek lenni és minél többször magukra irányítani a figyelmet, hiszen az ellenzéki erők egyelőre egymás rovására akarnak erősödni. Mivel azonban a Gyurcsány név továbbra is szitokszónak számít a magyar politikai életben, egy esetleges ellenzéki összefogás szempontjából is meghatározó lehet majd a személye – tette hozzá Krekó.

Schmitt Pál és Orbán Viktor megbeszélése
MTI / Kovács Attila

Túl intenzív, túl sok

Egyértelmű, hogy emberközeli imázst akartak kialakítani, s bár ezeket a próbálkozásokat nem szabad leszólni, mert ez egy nagyon nehéz műfaj, a kevesebb sokszor mégis több – mondta a hvg.hu-nak Lakner Zoltán, aki szintén nem hisz benne, hogy az avasi akció sokat lendítene a Demokratikus Koalíció esélyein. Fontos, hogy ilyenkor a természetesség látszatát kell kelteni, ezért ha nem állt volna ott minden mozdulatánál egy fényképezőgép, akkor sokkal hitelesebb lett volna az egész – magyarázta Lakner, aki szerint az avasi akció túl sok, túl intenzív és túl egyértelmű volt. „Meg kell találni a politikai üzenet és a jó ízlés határait, de a politikai mondanivalót önmagában ilyen akciókkal nem lehet helyettesíteni" – véli a politológus. Ebben az esetben pedig szerinte az üzenet sem volt teljesen világos, hiszen Gyurcsányék Avason nem a magyar szegénységgel, hanem a magyar átlaggal találkozhattak.

A bátor kommunikációs húzásoknak helye van a magyar politikai életben, de csak akkor, ha az adott közegben a politikusok hitelesek tudnak maradni. Gyurcsány és csapata rossz előzetes helyzetértékelésének köszönhetően ez most nem sikerült – mondta a hvg.hu-nak Bíró Nagy András, a Policy Solutions igazgatója, aki szerint a volt kormányfőnek nem kellett volna elvállalnia a háromnapos túrát.

A DK célja amellett, hogy országos médiafigyelmet gerjesszen, egyértelműen az volt, hogy erősítse a szociálisan érzékeny Gyurcsány képét, illetve hogy jelezze: odafigyelnek a válságrégiókra is. A politikus azonban a benne is felmerülő kételyek ellenére belevágott, idegenül mozgott ebben a közegben, többségében elmarasztaló médiavisszhangokat kapott, ezért az akció inkább ártalmas volt, mint hasznos. „A negatív hír pedig a politikában nem hoz a konyhára, inkább visz” – tette hozzá Bíró Nagy.

Obama másik arca
AP / Jae C. Hong

Az avasi lakótelephez hasonló szegénység sújtotta területekhez csak szerényen, empátiával szabad közelíteni, Gyurcsány Ferenc azonban végig modoros maradt, és az ott felmerülő kritikus - például a Fészekrakó programot érintő - kérdésekre sem voltak kézzelfogható válaszai, kevés önreflexióval vágott neki az útnak – magyarázta a Policy Solutions igazgatója, aki szerint a politikusnak korábban voltak ennél hitelesebb próbálkozásai is. Példaként ő is a dolgozószobájában készült táncos videót említette, ami szintén ellentmondásos reakciókat váltott ki, Gyurcsány mégis önazonosabb tudott maradni. Hasonló okokból voltak szerencsésebbek az Orbán Viktor felcsúti házában készült videók is, hiszen a kormányfő ott saját közegében mozgott.

Politikus a valóságshow-ban

Külföldön is előfordul, hogy politikusok szeretnek meglepő, egy politikus esetében egyáltalán nem megszokott környezetben vagy tevékenységek közben megjelenni a sajtóban. Ebbel jeleskedik Vlagyimir Putyin orosz kormányfő és Nicolas Sarkozy francia államfő is, de Guido Westerwelle német külügyminiszter is beköltözött már a szabaddemokraták pártelnökeként egy valóságshow-ba, és Barack Obama amerikai elnök is megmutatta már, hogyan kosarazik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

Gyurcsány az Avason - "Zsír gazdag, de most megjátssza a prolit"

Gyurcsány Ferenc három napra a miskolci Avas lakótelepre költözött. Mi arra voltunk kíváncsiak, hogy a helyiek cserélnének-e vele és beköltöznének-e a villájába, ami a volt kormányfő szerint nem is villa. De ha már Miskolcon voltunk, kifaggattuk Gyurcsányt is egyebek mellett arról, nem érzi-e álságosnak az akcióját.

MTI Itthon

Miskolcon nem lesz rendkívüli közgyűlés Gyurcsány miatt

Kriza Ákos (Fidesz-KDNP) Miskolc polgármestere nem támogatja a Jobbik városi frakciójának kezdeményezését, hogy hívjon össze rendkívüli közgyűlést, amely kimondaná, hogy Gyurcsány Ferenc nem kívánatos személy a borsodi megyeszékhelyen.

MTI Itthon

Így él Gyurcsány az Avason - fotógaléria

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke egy meghívásnak eleget téve költözött Miskolcon az Avas egyik panellakásába. A volt szocialista kormányfőt és politikustársait családok hívták meg három napra, mert szerintük a politikusoknak fogalmuk sincs arról, milyen körülményeket között kell élniük.